PRACEVMS ANALYTIKA

Souvislosti trhu práce v mateřských školách

Analýza vztahů mezi typem provozovatele, velikostí školy, náborovou aktivitou a zveřejňovanými mzdami v aktuálně evidovaných datech PRACEVMS.

2,4×
Vyšší náborová aktivita soukromých MŠ
5,8 % soukromých oproti 2,4 % ostatních MŠ
0 Kč
Rozdíl mediánu mzdy v soukromých MŠ
35 000 Kč oproti 35 000 Kč
1,8×
Vyšší náborová aktivita největších MŠ
3,7 % škol nad 150 míst oproti 2,1 % škol do 30 míst
+345 Kč
Rozdíl typické spodní hranice podle velikosti MŠ
33 490 Kč u největších oproti 33 145 Kč u nejmenších MŠ
VÝVOJ V ČASE

Jak se mění rozdíly mezi skupinami MŠ

Vývoj náborové aktivity a typické spodní hranice mzdy podle typu provozovatele a velikosti školy.

DATOVÁ ZÁKLADNA

Z čeho vztahová analýza vychází

Dashboard propojuje evidovanou základnu mateřských škol s aktuálně zachycenými pracovními nabídkami. Jednotlivá srovnání pracují s různými částmi dat podle dostupnosti údajů o škole, její kapacitě, typu provozovatele, regionu, pracovním úvazku a zveřejněné mzdě.

5 448
Evidovaných mateřských škol
Základna škol využívaná pro analýzu jejich vlastností a náborové aktivity
251
Aktivních pracovních nabídek
Unikátní nabídky zachycené aktuálním monitoringem pracovního trhu
150
MŠ s identifikovaným náborem
Evidované školy, ke kterým je přiřazena alespoň jedna aktivní pracovní nabídka
86
Nabídek v mzdovém benchmarku
Aktivní nabídky na plný úvazek se zveřejněnou mzdou splňující podmínky mzdového srovnání
173 z 251 aktivních nabídek je přiřazeno ke konkrétní evidované MŠ
68,9 % propojení nabídky se školou
Počet záznamů použitých v jednotlivých částech dashboardu se může lišit. Z aktuálně evidovaných pracovních nabídek jsou pro analýzu vlastností konkrétní školy použitelné pouze nabídky, které lze přiřadit k evidovanému záznamu MŠ. Mzdová srovnání dále pracují s užším vzorkem nabídek na plný pracovní úvazek se zveřejněnou mzdou.
VÝVOJ V ČASE

Jak se vyvíjí analytická datová základna

Vývoj rozsahu zachyceného trhu, počtu identifikovaných náborů, mzdového vzorku a úspěšnosti propojení pracovních nabídek s konkrétními mateřskými školami.

TYP PROVOZOVATELE

Soukromé MŠ na trhu práce

Srovnání ukazuje, jak se soukromé a ostatní mateřské školy liší v aktuální náborové aktivitě a v typickém zveřejněném mzdovém rozpětí.

NÁBOROVÁ AKTIVITA

Jak často školy aktuálně nabírají

2,4× vyšší aktivita
Soukromé MŠ 29 z 499 škol
5,8 %
Ostatní MŠ 121 z 4949 škol
2,4 %
Aktivní pracovní nabídku evidujeme u 5,8 % soukromých MŠ oproti 2,4 % ostatních škol.
NABÍZENÁ MZDA

Typické zveřejněné mzdové rozpětí

25k 30k 35k 40k 45k
Soukromé MŠ 10 nabídek s intervalem
35 000 –39 500 Kč
Ostatní MŠ 56 nabídek s intervalem
35 000 –41 370 Kč
Nabídek začínajících od 40 000 Kč 12,5 % soukromé MŠ
Nabídek začínajících od 40 000 Kč 5,7 % ostatní MŠ
Typické zveřejněné rozpětí činí 35 000 –39 500 Kč u soukromých a 35 000 –41 370 Kč u ostatních MŠ.
Náborová aktivita vyjadřuje podíl evidovaných aktivních MŠ, u kterých je aktuálně přiřazena alespoň jedna pracovní nabídka. Typické mzdové rozpětí je vypočteno jako medián spodní a horní hranice zveřejněné mzdy. Pro toto srovnání jsou použity pouze aktivní nabídky na plný úvazek, které uvádějí obě hranice mzdového rozpětí. Úplné rozpětí uvádí 14 z 19 sledovaných nabídek soukromých MŠ a 41 z 51 nabídek ostatních MŠ. Celkem je tak do tohoto srovnání zahrnuto 55 ze 70 nabídek v mzdovém vzorku.

VELIKOST MATEŘSKÉ ŠKOLY

Jak souvisí velikost MŠ s náborovou aktivitou

Podíl škol s aktuálně evidovanou pracovní nabídkou roste spolu s kapacitou mateřské školy. Srovnání vychází z aktivních MŠ se známou kapacitou.

HLAVNÍ ZJIŠTĚNÍ 1,8×

vyšší náborová aktivita u MŠ s kapacitou nad 150 míst oproti školám do 30 míst

do 30 míst 2,1 %
→
nad 150 míst 3,7 %
0 % 2 % 4 % 6 % 8 %
do 30 1 459 MŠ
2,1 % 31 škol
31–60 1 611 MŠ
3,2 % 51 škol
61–100 1 013 MŠ
2,6 % 26 škol
101–150 740 MŠ
2,6 % 19 škol
151+ 620 MŠ
3,7 % 23 škol
Náborová aktivita roste napříč všemi velikostními skupinami. U nejmenších MŠ evidujeme aktivní pracovní nabídku přibližně u 2,1 % škol, zatímco u MŠ s kapacitou nad 150 míst je to 3,7 %.
Velikost školy je určena podle evidované kapacity MŠ. Náborová aktivita představuje podíl škol v dané velikostní skupině, u kterých je aktuálně evidována alespoň jedna aktivní pracovní nabídka. Školy bez známé kapacity nejsou do srovnání zahrnuty.

VELIKOST MATEŘSKÉ ŠKOLY

Jak souvisí velikost MŠ s nabízenou mzdou

Typické zveřejněné mzdové rozpětí se liší podle evidované kapacity školy. Každý interval představuje medián spodní a horní hranice nabídek, které uvádějí obě hodnoty.

HLAVNÍ ZJIŠTĚNÍ +345 Kč

rozdíl typické spodní hranice mezi MŠ do 30 míst a školami s kapacitou nad 150 míst

do 30 míst 33 145 –37 065 Kč
→
nad 150 míst 33 490 –38 660 Kč
25k 30k 35k 40k 45k
do 30 4 nabídek
33 145 –37 065 Kč typické rozpětí
31–60 19 nabídek
35 000 –41 370 Kč typické rozpětí
61–100 13 nabídek
35 000 –39 000 Kč typické rozpětí
101–150 7 nabídek
35 840 –41 370 Kč typické rozpětí
151+ 5 nabídek
33 490 –38 660 Kč typické rozpětí
U nejmenších MŠ činí typické zveřejněné mzdové rozpětí 33 145 –37 065 Kč, zatímco u škol s kapacitou nad 150 míst dosahuje 33 490 –38 660 Kč. Posun je patrný především u spodní hranice nabízené mzdy.
Do analýzy jsou zahrnuty pouze aktivní nabídky na plný úvazek se známou kapacitou školy a se zveřejněnou spodní i horní hranicí mzdy. Typické rozpětí představuje samostatný medián spodní a horní hranice v každé velikostní skupině a nemusí odpovídat rozpětí jedné konkrétní nabídky. U menších skupin je nutné výsledky interpretovat s ohledem na počet dostupných nabídek.

REGIONÁLNÍ SOUVISLOSTI

Kde vykazují MŠ nejvyšší náborovou aktivitu

Mapa porovnává kraje podle podílu evidovaných mateřských škol, u kterých je aktuálně zachycena alespoň jedna aktivní pracovní nabídka. Výsledky jsou přepočtené na počet škol v jednotlivých krajích, nikoliv podle absolutního počtu nabídek.

nižší aktivita
vyšší aktivita
do 1 % 1–2 % 2–4 % 4–8 % nad 8 %
NEJVYŠŠÍ AKTUÁLNÍ INTENZITA Hlavní město Praha
11,1 % MŠ s aktivním náborem
Aktivní pracovní nabídku evidujeme u 49 z 441 evidovaných MŠ v tomto kraji.
Intenzita náboru představuje podíl evidovaných aktivních mateřských škol v daném kraji, u kterých je aktuálně přiřazena alespoň jedna aktivní pracovní nabídka. Metrika proto umožňuje porovnávat různě velké kraje bez zkreslení samotným počtem škol.

REGIONÁLNÍ DETAIL

Srovnání náborové aktivity podle krajů

Přehled doplňuje mapu o konkrétní hodnoty jednotlivých krajů. Hlavní metrikou je podíl evidovaných MŠ, u kterých je aktuálně zachycena alespoň jedna aktivní pracovní nabídka.

Kraj MŠ s aktivním náborem Nabídek / 100 MŠ Nabídek / 10 000 míst
1 Hlavní město Praha
11,1 % 49 / 441 MŠ
14,7 13,0
2 Středočeský kraj
5,4 % 44 / 809 MŠ
5,8 8,0
3 Karlovarský kraj
4,0 % 5 / 126 MŠ
4,0 4,8
4 Ústecký kraj
3,4 % 12 / 357 MŠ
3,6 4,4
5 Pardubický kraj
2,5 % 8 / 323 MŠ
2,8 4,2
6 Královéhradecký kraj
1,6 % 5 / 307 MŠ
2,0 2,8
7 Jihočeský kraj
1,5 % 5 / 330 MŠ
1,5 1,8
8 Plzeňský kraj
1,1 % 3 / 279 MŠ
1,4 1,8
9 Kraj Vysočina
1,0 % 3 / 290 MŠ
1,0 1,4
10 Liberecký kraj
0,9 % 2 / 228 MŠ
0,9 1,1
11 Jihomoravský kraj
0,9 % 6 / 667 MŠ
0,9 1,2
12 Olomoucký kraj
0,8 % 3 / 386 MŠ
0,8 1,1
13 Moravskoslezský kraj
0,7 % 3 / 460 MŠ
0,7 0,7
14 Zlínský kraj
0,3 % 1 / 315 MŠ
0,3 0,4
Podíl MŠ s aktivním náborem vyjadřuje počet škol s alespoň jednou aktuálně evidovanou pracovní nabídkou vůči celkovému počtu evidovaných MŠ v kraji. Doplňkové ukazatele přepočítávají počet aktivních nabídek na 100 škol a na 10 000 míst evidované kapacity.

Text Here
Text Here

CO DATA ŘÍKAJÍ

Co souvisí s náborovou aktivitou mateřských škol

Propojení údajů o mateřských školách s aktuálními pracovními nabídkami umožňuje sledovat vztahy mezi typem provozovatele, velikostí školy, nabízenou mzdou a regionální náborovou aktivitou.

2,4× vyšší aktivita

Soukromé MŠ vykazují vyšší náborovou aktivitu

Aktivní pracovní nabídku evidujeme u 5,8 % soukromých MŠ, zatímco mezi ostatními školami je to 2,4 %.

35 000 Kč

Medián spodní hranice mzdy je u obou skupin stejný

Soukromé a ostatní MŠ mají v aktuálním vzorku stejný medián spodní hranice zveřejněné mzdy.

2,1 → 3,7 %

Největší MŠ vykazují vyšší náborovou aktivitu než nejmenší

U MŠ s kapacitou do 30 míst evidujeme aktivní nábor u 2,1 % škol. U MŠ s kapacitou nad 150 míst jde o 3,7 %.

35 000 → 34 665 Kč

Nejmenší MŠ nabízejí vyšší spodní hranici mzdy než největší

Medián spodní hranice zveřejněné mzdy činí u nejmenších MŠ 35 000 Kč a u škol s kapacitou nad 150 míst 34 665 Kč.

11,1 %

Hlavní město Praha aktuálně vykazuje nejvyšší regionální náborovou aktivitu

Aktivní pracovní nabídku evidujeme u 49 z 441 MŠ v tomto kraji. Druhou nejvyšší hodnotu má Středočeský kraj s podílem 5,4 %.

JEDEN SPOLEČNÝ OBRAZ

Vyšší náborovou aktivitu aktuálně vykazují soukromé MŠ; vyšší náborovou aktivitu zároveň pozorujeme u největších škol; menší MŠ mají v aktuálním mzdovém vzorku vyšší spodní hranici nabízené mzdy; nejvyšší regionální intenzitu náboru vykazuje Hlavní město Praha.

Uvedené vztahy popisují aktuálně zachycený vzorek a samy o sobě neprokazují příčinnou souvislost. Výsledky se mohou měnit spolu s vývojem pracovního trhu a s rostoucím množstvím evidovaných dat.

Jednotlivé části sumarizátoru jsou generovány z aktuálních hodnot v evidenci PRACEVMS. Slovní interpretace se mění podle toho, která skupina nebo region aktuálně vykazuje vyšší hodnotu. Mzdové závěry vycházejí z užšího vzorku aktivních nabídek na plný pracovní úvazek se zveřejněnou mzdou.